modne buty na jesień

Traperki, trampki i mokasyny damskie: modne buty na jesień

Kobieta jest jak kameleon, lubi się zmieniać. Poprzez stylizacje chce podkreślić swoją osobowość. Nuda nie widnieje w słowniku kobiety, która bawi się modą. Jesień to pora roku, która sprzyja melancholii i chandrze. Do tego pogoda wydaje się pozornie nie sprzyjać szukaniu nowych stylizacji. Nie trzeba się jednak ograniczać do prostych botków i wygodnych adidasów. Jesienna moda podsuwa nam wiele opcji do wyboru. Modne w tym sezonie traperki, mokasyny i ponadczasowe trampki, można nosić w zestawieniu zarówno z eleganckimi spodniami jak i wygodnymi jeansami. Traperki, mokasyny a nawet odpowiednio dobrane trampki mogą pasować do eleganckiej sukienki, kostiumu, czy kombinezonu.

Historia trampków- jak to się zaczęło?

modne buty na jesień

Trampek to po prostu obuwie tekstylne, sznurowane, na podeszwie gumowej. Historia trampków sięga XIX wieku. Wait Webster w 1832 roku opatentował gumowe podeszwy. Początkowo ten rodzaj obuwia służył tylko graczom krykieta. Masową produkcję trampków rozpoczęła firma Josepha Wiliama Fostera, znana współcześnie jako Reebok. Trampki w wersji klasycznej, które znamy obecnie, powstały na początku XX wieku. Ich producentem został Marquies M. Converse. Pierwszy model nosił nazwę „All stars”, a jego znakiem firmowym była gwiazdka na kostce. Początkowo firmie nie wiodło się najlepiej. Dopiero gwiazda koszykówki Charles Taylor rozreklamował trampki. Zyskały popularność nie tylko u sportowców ale także zwykłych ludzi, którzy cenili je za niską cenę i wygodę. Prawdziwy szał na trampki przypadł na lata 40-te i 50-te, dzięki Armii Amerykańskiej, która nosiła je także w cywilu. W latach 60-tych, dekadzie hipisów, trampki zaczęły nosić również kobiety. Trampki stały się symbolem i znakiem rozpoznawczym subkultur młodzieżowych.

Trampki damskie- także dla wielbicielek wysokich obcasów

Obecnie trampki damskie znowu zyskują na popularności. Wykorzystywane są już nie tylko jako obuwie sportowe, czy obuwie subkultur. W ciągu ostatnich kilku lat powstały modele trampków damskich na obcasie, koturnie, platformie, a nawet szpilce. Niektórzy twierdzą, że jest to profanacja starych, poczciwych trampków. Modele trampków na podwyższeniu mają jednak swoje zagorzałe wielbicielki.

Historia mokasynów damskich- od Indian po wielką modę


Mokasyny, czyli tradycyjne obuwie stworzone przez Indian, robione były ze skóry takich zwierząt jak jelenie, bawoły czy wapiti. Charakteryzowało się miękką skórą i twardą zelówką. Podeszwy były zdobione w zależności od plemienia, które je nosiło. Mokasyny damskie i męskie nie różniły się. Model mokasynów przejęty został przez białych osadników, którzy doceniali ich trwałość oraz wygodę. Mokasyny przez dekady kojarzone były jako męskie obuwie. Kobiety lat 40-tych, 50-tych i 60-tych na ogół nosiły modne buty na jesień na obcasie. Dopiero w latach 90-tych moda na mokasyny damskie rozpowszechniona została przez feministki. Ówczesne mokasyny przypominały modele męskie. Kobiety chciały przez to podkreślić swoją siłę, niezależność i pewność siebie.
Obecnie mokasyny mają różne fasony i desenie. Zaletą mokasynów jest ich uniwersalność, cenione są za wygodę. Mogą być noszone zarówno do sportowych stylizacji jak i na eleganckie okazje.

Traperki damskie- na długie spacery po górach i lasach

traperki damskie
modne buty na jesień: traperki damskie

Nazwa traperków odnosi się do myśliwych, którzy polowali za pomocą pułapek w lasach i górach na zwierzęta futerkowe. Nosili oni charakterystyczne dość ciężkie i wytrzymałe modne buty na jesień, nazywane od ich wędrownego stylu życia traperami. Określani „ludźmi gór” traperzy zamieszkiwali głównie tereny Stanów Zjednoczonych i Kanady. Można więc powiedzieć, że zarówno mokasyny jak i trapery zawdzięczamy Indianom.
Współcześnie traperki damskie dobrze sprawdzają się w czasie długich wędrówek. Często posiadają protektory, odznaczają się odpornością na wilgoć i posiadają podeszwę antypoślizgową. Obecnie nowością na rynku mody są traperki damskie na obcasie, przez co zatraciły swój pierwotny charakter. Nie są już tym wygodnym obuwiem, do długich wędrówek po górach. Na rynku obuwniczym można spotkać także traperki damskie ocieplane, które świetnie sprawdzają się w czasie zimy. Nie straszne im roztopy, deszcz, czy plucha. Traperki damskie noszone są najczęściej do jeansów, jednak co odważniejsze entuzjastki mody noszą je także do sukienek neoprenowych i sukienek z bawełny.

Modne buty na jesień

Historia pokazuje, że zarówno traperki, mokasyny jak i trampki miały na początku spełniać rolę wygodnego i wytrzymałego obuwia, które służyło mężczyznom podczas polowań, wojskowym w czasie ćwiczeń na poligonach i podczas walki, czy też sportowcom w czasie zawodów i rozgrywek. Wraz ze zmianami kulturowymi rola obuwia się zmieniła. Kobiety chcące podkreślić swoją siłę oraz równość z mężczyznami, zaczęły nosić traperki mokasyny i trampki. W późniejszych latach wraz z emancypacją kobiet, podkreślanie równości z mężczyznami poprzez strój, przestało mieć znaczenie. Wraz z rozwojem mody, modne buty na jesień takie jak traperki, trampki czy mokasyny damskie, nie ma już tylko przeznaczenia praktycznego. Obecnie zaczęło ewoluować w stronę podkreślania kobiecości i indywidualności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *